Jdi na obsah Jdi na menu
 


SIMPSNOVI

Simpsonovi

 

 
 
Simpsonovi
Simpsons tv icon.svg
Žánr Animovaná Komedie
Námět Matt Groening
Vyvinul James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Původní dabing Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
(Celý seznam)
Úvodní znělka "Simpsonovi"
Země původu Flag of the United States.svg USA
Jazyk(y) Angličtina
Počet epizod 445 (Seznam epizod)
Produkce
Vedoucí
výrobce(i)
Al Jean
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Doba jednoho dílu 22—24 minut
Televize
Kanál Fox
Externí odkazy
Oficiální stránka
Simpsonovi na IMDb
Simpsonovi na TV.com
Simpsonovi na CSFD.cz
Matt Groening, tvůrce seriálu

Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, k datu 18. května 2008 má 20 sérií a 423 epizod. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů.[1]

Poté vznikl první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času.

Obsah

 Námět

Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy, jako na nefunkční rodinu.[2]

 Rodina Simpsonových

Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím:[3]

Základní rodinu Simpsonových tvoří rodiče Homer Simpson a Marge Simpsonová, děti Bart, Líza a Maggie, pes Spasitel a kočka Sněhulka II., která však nešťastně zemřela v díle Já, robot (15. série). Líza si našla novou kočku Sněhulku III., která se jí nešťastně utopila v akváriu, i čtvrtá Lízina kočka Coltrane zemřela, tentokrát vypadla z otevřeného okna, až pátá kočka, kterou Líza pojmenovala opět Sněhulka II. - ta jí zůstala. Další příbuzenstvo jsou sestry Marge Patty a Selma Bouvierovy, Homerův otec Abe, Homerova matka Mona Simpsonová, která je na útěku před zákonem a později v 19. sérii zemře, jeho nevlastní bratr Herbert Powell a nevlastní sestra, poprvé spatřena v epizodě Obtěžoval jsem anglickou královnu (angl. The Regina Monologues), až po postavy, které se nikdy neobjevily, pouze se o nich mluvilo. Mezi takové patří strýc Arthur či Homerův bratranec Frank, z kterého se později stala Františka, pak se dal k nějaké okultní sektě, kde mu říkají „Matka Shabooboo“.

Místa, ve kterých se seriál odehrává jsou různorodá, nejčastěji se děj odehrává ve fiktivním městě Springfield, bydlišti většiny hlavních postav. A jak říká sám Matt Groening: I když pocházím ze Springfieldu v Illinois, název Springfield jsem zvolil proto, že je to jedno z nejčastějších jmen měst a osad v USA.

 Film

Podrobnější informace naleznete v článku Simpsonovi ve filmu.

V roce 2006 se objevily zprávy, že Matt Groening souhlasí s celovečerní verzí seriálu. Film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie), uvedený 27. července roku 2007, má charakter dílu „protaženého“ do délky filmu.

Příběh filmu se točí kolem Homera, který zaviní největší katastrofu světa. Celý film je tvořen pomocí 2D technologie, na rozdíl od mnoha 3D animovaných filmů (ale i ve filmu je několik 3D scén, evidentně renderovaných pomocí počítače). Většina kopií filmu má v ČR český dabing, stejný jako dabing seriálu.

Za pozornost stojí i fakt, že česky dabovaná verze filmu unikla na peer-to-peer sítě dříve než verze anglická.[4]

 Dabing

Slovenský dabing Simpsonových neexistuje, televizní stanice na slovensku užívají českou jazykovou verzi.

 Zajímavosti

 Ocenění

Hvězda Simpsonů na Hollywoodském chodníku slávy

Simpsonovi v průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Jen tak náhodně: Bart Simpson byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. Simpsonovi mají také svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a také překonali dosavadní rekord seriálu Flinstoneovi v počtu epizod.

 Vtipy, kterých si každý nevšimne

Pokud se zpomaleně krokují jednotlivé snímky animace, je možno nalézt nečekané vtípky od tvůrců The Simpsons. Obvykle jde o nápisy, tváře postav známých osobností, které se mihnou v pozadí, děj v pozadí je v rozporu s logikou příběhu a podobně. Za zmínku stojí i fakt, že čeští dabéři občas nestihnou přeložit některé nápisy v pozadí či na cedulích (např. protože probíhá dialog mezi zásadními postavami nebo není dostatečně zřetelný kontext), které jsou mnohdy velmi vtipné až sarkastické. Z mnohých epizod jsou patrné i osobní názory autorů na svět, politiku Spojených Států, globální problémy atd.

 Tabule

V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli větu, kterou dostal za trest. Text věty je téměř pokaždé jiný (např.: „Už nikdy nebudu použ. zkr.“) až na malé výjimky, kdy se scéna s tabulí opakuje pouze asi ve 3 dílech (např. Písek není přísada do sendviče [Sandwich → Sand = písek], Nejsem roztomile drzý).

 Gauč

Většina dílů obsahuje i drobný vtípek, kdy rodina usedá na gauč před televizi a během této činnosti se jí přihodí drobný problém. Tato scénka bývá pro každý díl jiná, jsou však i případy, kdy se opakuje vtípek z dříve vysílané epizody. (Např. je gauč pryč.)

 Speciální čarodějnické díly

V těchto dílech rozdělených většinou na 3 nezávislé příběhy se objevují parodie na nejrůznější horory (Noční můra v Elm street, Osvícení apod.), obvykle zemře několik postav a objevují se i nové postavy (např. mimozemšťané Kang a Kodos). Díly obvykle nemají s celkovým dějem nic společného (kvůli poměrně časté smrti hlavních postav). Ke speciálním čarodějnickým dílům většinou autoři přidávají také "hrůzyplné titulky" doplněné humorným českým dabingem např. "V českém znění hrůzu naháněli" apod.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

simpsnovi

(Kristýna Kocourková, 15. 9. 2014 20:30)

Pepíček přijde domů a maminka křičí.
Pepíčku proč jsi snědl ty peníze??
A Pepíček odpoví :,, Ale mami, vždyť jsi mi je dala na oběd Na výletě šla celá třída přes lávku.
"Pane učiteli, pane učiteli!" začal vykřikovat Milan.
"Mlč," okřikl ho pedagog, "učili jsme se přece ve škole, že žák nemá mluvit, pokud není tázán!"
"Tak se mě rychle zeptejte, pane učiteli," řekl pohotově Milan, "jeslti Eva Pytlíková náhodou nespadla do vody. Pepíček se ve škole chlubí učitelce, že jeho sestra má žloutenku. Učitelka ho pošle domů, aby to děti nedostaly.
Za týden ho potká a ptá se: "Tak co, Pepíčku, jak se daří sestře?"
"Jó, to já nevím, paní učitelko. To víte, než sem dojde z Austrálie další dopis, tak to chvíli potrvá." Jde Pepíček ráno do školy . Paní učitelka dá dětem domácí úkol, napsat 1000 slov.
Je druhý den a paní učitelka vybírá úkoly. Zastaví se u Pepíčka a ptá se ho:,, Pepíčku, ty máš jen jedno slovo? " No přeci Rafaelo, více než 1000 slov. Kde jsi byl,Hurvínku?"
,,U Máničky."
..A nepřišel jsi tam nevhod?"
,,Naopak tatˇulínku. Když jsem vstoupil, tak paní Kateřina zvolala:,,No, ty jsi nám tu chyběl!" Kde jsi byl,Hurvínku?"
,,U Máničky."
..A nepřišel jsi tam nevhod?"
,,Naopak tatˇulínku. Když jsem vstoupil, tak paní Kateřina zvolala:,,No, ty jsi nám tu chyběl!" Přijde strojvedoucí na vlakové nástupiště a povídá cestujícímu: ,,Mám pro Vás dvě zprávy jednu dobrou a druhou špatnou. Tak prvně tu dobrou. Vlak dnes přijede přesně za deset minut sedm. Tak a těď tu špatnou. Vlak zde ode dneška nezastavuje.
hlas nebyl započten
Škola
a_u : "Honzo, kde máš úkol?"
"Nemám, pes mi ho snědl."
"To je ale hloupá výmluva!"
"Přísahám, ale dalo mi práci ho k tomu přinutit..."
Líbí46
Nelíbí2
Pepíček
a_u : Babička dává Pepíčkovi atlas a říká:
"A Pepíčku, važ si ho, sama jsem ho používala ve škole.
"A je v něm už Amerika?"
Líbí35
Nelíbí9
Ostatní
petrmax : "Slyšel jsem, že tvůj muž je fantastický. Prý ti k Vánocům daroval briliantový náhrdelník."
"Jo, ale nemám ho nosit."
"To proto, aby ti ho kamarádky nezáviděly?"
"Ne, ale zatím po něm stále pátrá policie!"
Líbí31
Nelíbí2
Hádanky
TERKA-BURI : Co jsou to středoškoláci?

To jsou školáci, kteří chodí do školy pouze ve středu.
Líbí26
Nelíbí9
Pepíček
TERKA-BURI : Pepíček sedí na zkoušce proti učiteli a učitel se ho ptá:
"Když spolu dva lidé hovoří a jeden z nich je hlupák, co se stane?"
"Ten druhý neudělá zkoušku," odpoví Pepíček.
Líbí24
Nelíbí5
Hlášky
menuet : Chcete, aby Vaše kočky byly zdravé? Dávejte jim Whiskas.
Chcete, aby Vaši psi byli zdraví? Dávejte jim Propesko.
Chcete, aby jste byli Vy zdraví? Jezte psi a kočky.
Líbí26
Nelíbí38
Obchody
menuet : Přijde holka do Zverimexu:
Chtěla bych nějaké morče.
Prodavač:
A jaké chceš? Krásné bílé nebo takové šedivé?
To je jedno, mému hadovi na barvě nezáleží!
Líbí34